ZNAJDŹ W SERWISIE

Uczniowie popularyzują ludowe tradycje wielkanocne

 
ZDJĘCIA
 
 
 
 
 
 
 
 

Wielkanocny „korowód z gaikiem” oraz kiermasz „Cuda-Wianki” wpisują się w tradycję popularyzowania rodzimych obyczajów w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej ATUT Fundacji Edukacji Międzynarodowej z Wrocławia. Kolorowy korowód przygotowany przez wychowawców i podopiecznych szkolnej świetlicy odwiedził dziś nie tylko polskie, ale i międzynarodowe klasy.

Obok zajęć warsztatowych, zatytułowanych „Pociąg do etno” oraz szeregu innych projektów związanych z folklorem Polski i zamieszkujących ją grup i mniejszości etnicznych, „Korowód z gaikiem” to kolejna inicjatywa edukacyjna, realizowana przez uczniów szkół Fundacji Edukacji Międzynarodowej.

Dzieci w kolorowym korowodzie odwiedziły – składając tradycyjne życzenia zaczerpnięte z folkloru Śląska i Podhala – nie tylko klasy polskiej szkoły, ale i – zaskoczonych nieco uczniów Wroclaw International School. To okazja, by zaprezentować rodzime tradycje mieszkającym w Polsce cudzoziemcom.

Wydarzeniem wprowadzającym w nastrój oczekiwania na Święta Wielkiej Nocy był też przygotowany przez uczniów świetlicy kiermasz „Cuda – wianki” oraz konkurs na najpiękniejszy ludowy wianek.

 „Mamy ambicję, by w naszych szkołach kształcić uczniów nie tylko na obywateli świata, ale i świadomych rodzimej kultury Polaków” – podkreśla Agnieszka Szajn, dyrektor ds. edukacji szkolnej Fundacji Edukacji Międzynarodowej. „Uczniom sprawia prawdziwą radość czerpanie inspiracji z bogactwa polskiego folkloru i różnorodnych tradycji grup etnicznych, zamieszkujących nasz kraj” – dodaje inicjatorka projektu, Elżbieta Parossa – Gierucka, etnograf i wychowawca świetlicy.

Już w najbliższą środę kolejny wielki Kiermasz Wielkanocny, organizowany przez Kolegium Rodziców w szkołach Fundacji.

Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.mediateka.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.