ZNAJDŹ W SERWISIE

Razem wygramy niejeden mecz

 
ZDJĘCIA
 
 
 
 
 
 
 
 

„Razem wygramy niejeden mecz” – pod takim hasłem, w dniach 6-9 października, odbył się XVII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej 7-osobowej Drużyn Męskich i Żeńskich Olimpiad Specjalnych Konin/ Licheń 2016. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego – pan Marek Woźniak. Wzięło w nim udział 26 drużyn piłkarskich reprezentujących 16 Oddziałów Regionalnych Olimpiady Specjalne Polska.

Zaczęło się olimpijsko: ceremonią otwarcia w Auli im. Jana A. P. Kaczmarka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.  Przed zaproszonymi gośćmi, w asyście konińskich piłkarek-mistrzyń Polski, zaprezentowali się zawodnicy, wolontariusze i członkowie Komitetu Organizacyjnego. Przy dźwiękach olimpijskiego hymnu Liderzy Olimpiad Specjalnych i zawodniczki Konińskiego Klubu Piłkarstwa Kobiecego Medyk Polo Market Konin wciągnęli flagę Olimpiad Specjalnych. Magdalena Stałanowska z Oddziału Wielkopolskie-Konin w imieniu 260 zawodników złożyła słowa przysięgi: pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.

Uroczystość uświetniły występy taneczne w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Tańca i Baletu FART z Konina. Pokaz freestyle football Dawida Krzyżowskiego oczarował publiczność – podobnie jak występ energetycznego wokalisty Łukasza KOMARA Muszyńskiego, który zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania i pląsania.

Gospodarze Turnieju przygotowali słodką niespodziankę – urodzinowy tort. W ten smaczny sposób, zaakcentowali 25. lecie Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin. Pyszności starczyło dla wszystkich uczestników turnieju oraz dla gości reprezentujących władze samorządowe, instytucje publiczne i oświatowe, kluby sportowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i konińskie media.

Turniejowe dni upłynęły pod znakiem sportowej rywalizacji. Na stadionie piłkarskim im. Mariana Paska w Koninie drużyny, w grupach sprawnościowych, pod okiem licencjonowanych sędziów, rozegrały emocjonujące mecze preeliminacyjne i finałowe. Aż do niedzieli można było kibicować i podziwiać grę piłkarzy Olimpiad Specjalnych, ich umiejętności, zaangażowanie, upór i niezwykłą chęć sięgnięcia po najwyższe laury. Widzieliśmy radość, łzy, zachwyt – wszystkie emocje, które towarzyszą sportowej rywalizacji.  To były piękne chwile, uwieńczone medalami i pamiątkowymi wstążkami. Nie zabrakło kibiców, którzy podgrzewali atmosferę i nagradzali oklaskami skuteczne akcje i bramki.

Zawodnikom sprzyjała również pogoda. Deszcz przypomniał o sobie nieśmiało dopiero w niedzielę. Ale nikt się go nie bał. Gospodarze, z pomocą harcerzy z Hufca ZHP w Koninie, rozbili namioty, które były miejscem odpoczynku, szatnią i skuteczną ochroną.

Zawodom Olimpiad Specjalnych zawsze towarzyszą dodatkowe wydarzenia. Nie inaczej było w Koninie. Wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z programu ZDROWI SPORTOWCY, który miał miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka. Na młodzież czekali lekarze i wolontariusze medyczni, którzy badali, wspierali i dawali dobre rady, jak dbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Realizowane były moduły: Zdrowy Uśmiech, Zdrowy Słuch, Zdrowe Oczy i Zdrowe Stopy.

W miejscu rozgrywania zawodów czynna była Wioska Olimpiad Specjalnych, miejsce zabaw rekreacyjno-sprawnościowych i relaksu dla zawodników oczekujących na starty lub odpoczywających po rozegranych meczach. Animatorzy proponowali aktywizujące działania sportowo-rekreacyjne, rehabilitacyjne i artystyczne. Organizatorzy nawiązali kontakt z: CALYPSO Fitness Klub, FORMA Klub Fitness oraz PUZZLE Centrum Terapii i Rozwoju z Konina, fantastycznie współpracującymi z zawodnikami. Dla wszystkich otwarta była sportowa kawiarenka z napojami i przekąskami.

W miejscu zakwaterowania w Licheniu, w hotelu Atut, na zawodników czekały dalsze atrakcje: zwiedzanie bazyliki, zabawa taneczna z animatorem Michałem Piekarskim,  fotobudka i „strefa kibica”, czyli radosne kibicowanie podczas meczu reprezentacji Polski z reprezentacją Danii. Nie było czasu na nudę. Wspólne działania były nie tylko świetnym relaksem po całodziennych rozgrywkach, ale tworzyły także wyjątkową atmosferę i umożliwiały nawiązanie przyjacielskich kontaktów.

To było naprawdę wspaniałe piłkarskie święto. Żal było się rozstawać. Nawet konińskie niebo zapłakało, kiedy przyszedł czas pożegnań. Bo zawody Olimpiad Specjalnych mają wyjątkową atmosferę, którą tworzą wyjątkowi sportowcy, trenerzy, wolontariusze, organizatorzy, kibice i przyjaciele. Wszyscy, bez wyjątku! 

 

Projekt współfinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych /nr umowy: ZZB/000385/BF/D z dnia 28.04.2016/ i Ministerstwa Sportu i Turystyki /nr umowy: 2016/0003/0082/SubC/DS-SN/2/MR  z dnia  08.03.2016 r./ 

 

Organizatorem Turnieju był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin, Olimpiady Specjalne Polska oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie.

Do honorowego Komitetu Organizacyjnego zaproszenie przyjęli: Prezydent Miasta Konina – pan Józef Nowicki, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Koninie – profesor Mirosław Pawlak, dyrektor SOSW w Koninie – pani Katarzyna Rzymkowska oraz Komendant Hufca ZHP Konin – druh hm. Michał Kałużny.

W przygotowania i przebieg turnieju włączyli się niezawodni wolontariusze z III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Koninie, słuchacze Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie.

 

Instytucje, które organizacyjnie wsparły realizację projektu to: Miasto Konin, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Hufiec ZHP Konin, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na Turniej i pomagali w jego organizacji. Było nam miło Państwa gościć i z Państwem współpracować!

 

Ze sportowym pozdrowieniem – Komitet Organizacyjny

Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.mediateka.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.