ZNAJDŹ W SERWISIE

Światowy Dzień Uchodźcy

Liban, Syryjczycy. Fot. Adam Rostkowski
ZDJĘCIA
Liban, Syryjczycy. Fot. Adam Rostkowski
Liban, Syryjczycy. Fot. Adam Rostkowski
Liban, Syryjczycy. Fot. Anna Konieczna
Liban, Syryjczycy. Fot. Krystian Bielatowicz
Liban, Syryjczycy. Fot. Krystian Bielatowicz
Liban, Syryjczycy. Fot. Maciej Kruger
Liban, Syryjczycy. Fot. Maciej Kruger
Ukraina. Fot. Anna Konieczna

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy. Na świecie jest ponad 65 milionów ludzi, którzy głównie z powodu konfliktów zbrojnych tułają się z dala od swoich domów. Pochodzą z Bliskiego Wschodu, z Afryki, ale i przemieszczają się wewnątrz sąsiedniej Ukrainy. PCPM do tej pory pomogło ponad 50 tysiącom z nich.

Liczba uchodźców wzrasta głównie z powodu trwającej od 2011 roku wojny w Syrii. Prawie 5 milionów Syryjczyków uciekających przed konfliktem znalazło bądź wciąż szuka schronienia już nie tylko w przygniecionych kryzysem państwach ościennych. Duża część z nich ruszyła w podróż do Europy.

Tu z kolei nie bez znaczenia jest trwający konflikt na Ukrainie. Do końca maja br. swoje domy opuściło 1,7 mln mieszkańców tego państwa. Choć ciągle przebywają w ojczyźnie, przesiedlenie uniemożliwia im podjęcie pracy, a tym samym zaspokojenie bardzo podstawowych potrzeb.

Pomoc przebywającym w Libanie uchodźcom z Syrii oraz uchodźcom wewnętrznym ze wschodniej Ukrainy niesie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). W obu przypadkach fundacja zapewnia dach nad głową osobom, które ten dach straciły. Ponadto w Libanie, gdzie Polacy stworzyli Polską Strefę Humanitarną, uchodźcy otrzymują pomoc rzeczową, szczególnie przed zimą, a także możliwość leczenia w bezpłatnej klinice. Na Ukrainie PCPM przekazuje paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin oraz zapewnia zatrudnienie w nowych miejscach pobytu uchodźców ze wschodu. Z niesionej w obu krajach pomocy skorzystało już ponad 50 tys. osób.

Organizacje humanitarne z całego świata usilnie apelują o zwiększenie pomocy finansowej dla uchodźców z całego świata. Ta wciąż jest zdecydowanie zbyt niska w stosunku do wagi kryzysu.

Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.mediateka.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.