ZNAJDŹ W SERWISIE

Pamięć przeszłości, szanse na przyszłość, czyli IV Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku

Swobodnie i z humorem potraktowana rekonstrukcja historyczna oblężenia zamku w Pasłęku. Radosna i pozytywna atmosfera to zresztą jeden z najważniejszych atutów imprezy.
ZDJĘCIA
Swobodnie i z humorem potraktowana rekonstrukcja historyczna oblężenia zamku w Pasłęku. Radosna i pozytywna atmosfera to zresztą jeden z najważniejszych atutów imprezy.
Nie może być Jarmarku bez jarmarku – na zdjęciu jedno ze stoisk towarzyszącego imprezie kiermaszu handlowego, a przy okazji promocja jednej z lokalnych inicjatyw.
Podczas Jarmarku odbył się również Festyn Organizacji Pozarządowych realizowany w ramach projektu W Sieci NGO, którego liderem jest Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej.
Impreza stała się też szansą na adopcję dla pozbawionych domu czworonogów.
Przemarsz historyczny ulicami miasta...
… zakończony scenką historyczną pod Ratuszem.
Organizatorzy przygotowali też wiele innych atrakcji: odbyła się próba bicia rekordu opasania murów miejskich, piknik historyczny i rodzinny, konkurs dla dzieci i dorosłych na przebranie historyczne oraz Turniej Gmin – jedną z konkurencji można zobaczyć na zdjęciu.
Można było poznać dawne gry planszowe...

22 i 23 sierpnia 2015 Pasłęk już po raz czwarty zamienił się w średniowieczne miasteczko. Można było spotkać postacie w historycznych strojach i wziąć udział w wydarzeniach przywołujących dawne dzieje. Nie zabrakło również współczesnych akcentów.

Jak pisze na stronie internetowej Jarmarku (https://jarmarkpaslek.wordpress.com/o-jarmarku-sw-bartlomieja/) jeden z organizatorów, Janusz Otręba:Idea organizacji Jarmarku nawiązuje do średniowiecznej tradycji, gdzie jarmark stanowił popularne miejsce do handlu hurtowego. Organizatorom (...) przyświecał też cel popularyzacji historii miasta oraz  zintegrowanie  społeczności lokalnej. Nie bez znaczenia był też fakt niespotykanych walorów historycznych Starego Miasta (...). Mając na uwadze popularyzację miasta i jego historii Jarmark stał się doskonałą okazją pozwalającą reklamować miasto z ponad 700 letnią historią".

Organizatorami tegorocznego Jarmarku byli: Towarzystwo Miłośników Pasłęka, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska” oraz osoby prywatne przy wsparciu licznych organizacji, sponsorów i instytucji. Projekt był współfinansowany ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu oraz Miasta i Gminy Pasłęk.

Strona internetowa i Facebook Jarmarku:
jarmarkpaslek.wordpress.com
www.facebook.com/JarmarkSwietegoBartlomieja

Tekst: Dorota Suwalska
Foto: Darek Kondefer

Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.mediateka.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Polecamy