ZNAJDŹ W SERWISIE

Wspaniałe z pożytecznym – Festiwal Wioska Teatralna 2015

Tegoroczna edycja festiwalu Wioska Teatralna przebiegła pod hasłem Niewidzialne granice.
ZDJĘCIA
Tegoroczna edycja festiwalu Wioska Teatralna przebiegła pod hasłem Niewidzialne granice.
Prócz spektakli, koncertów, pokazów, performanców, spotkań, projekcji filmowych, organizatorzy zaproponowali uczestnikom udział w warsztatach i pracowniach. Pracownie to nowa forma aktywnego uczestnictwa w Wiosce Teatralnej – są to grupowe działania z elementami warsztatu polegające w dużym stopniu na współkreowaniu festiwalowych wydarzeń. Jak zwykle niebagatelny wpływ na funkcjonowanie Wioski Teatralnej mieli licznie i chętnie przybywający tu wolontariusze.
Zabawne z pożytecznym, czyli otwarcie w Ośrodku Węgajty Łazienki Bez Barier przystosowanej do użytkowania przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Projekt zrealizowano dzięki funduszom zebranym na portalu Polak Potrafi.
„Skąd jestem? Teatralne śledztwo lokalne” – pokaz powarsztatowy akcji „Lato w teatrze” z udziałem dzieci z gminy Jonkowo (Szkoła Podstawowa w Jonkowie). Osoby kreujące proces: Barbara Grzybowska, Monika Hołubowicz, Pamela Leończyk, Colin Magee, Iwona Prusko, Erdmute Sobaszek.
„Projekt mniej” pokaz Innej Szkoły Teatralnej i Teatru Węgajty, w inscenizacji Wacława Sobaszka. Spektakl pomyślany jako performatywna introdukcja Wioski 2015 (Ośrodek Węgajty).
Koncert Darii i Krzysztofa Wrony i zespołu Wioha z Dąbrowy Dolnej (Ośrodek Węgajty).
„Gatunki chronione” – spektakl wg koncepcji Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego, realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena Tańca 2015”. (Ośrodek Węgajty) „Z początku był to spektakl opowiadający o ciałach i o tym, jak się na nie patrzy. Z biegiem czasu Gatunki stały się interdyscyplinarną opowieścią o tożsamościach, o poszukiwaniach prawdy o sobie w nie do końca przygotowanym na nasze przyjęcie świecie.” (fragment opisu zaczerpnięty z festiwalowej publikacji)
Zdobyte w Pracowniach i podczas warsztatów umiejętności były na bieżąco wykorzystywane podczas festiwalu – na zdjęciu akcja uczestników Pracowni prowadzonej przez Margaux Kier: „Interwencje teatralne – klaunada”.

Tegoroczna edycja festiwalu Wioska Teatralna przebiegła pod hasłem Niewidzialne granice.

„Jak aktualna, nabrzmiała sytuacja u granic Europy obecna jest w pracach twórców teatru, tańca, muzyki, oraz pedagogów teatralnych, animatorów interkulturalnych projektów, terapeutów? (...)
Jak można sobie wyobrazić praktyczną i stosowaną 'sztukę niewykluczania' potrzebną w relacjach z grupami dyskryminowanymi, oraz w najprostszej relacji z drugą osobą?” - pytają organizatorzy na festiwalowej stronie ( http://www.teatrwegajty.art.pl/wioska/ ).

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2003 roku. Dziś festiwal ma charakter międzynarodowy i jest jednym z ważniejszych wydarzeń teatralnych w naszym kraju. Wśród innych festiwali i przeglądów teatralnych wyróżnia go zainteresowanie tematami społecznymi.

W tym roku w wydarzeniach festiwalowych można było uczestniczyć pomiędzy 18 a 25 lipca w Ośrodku Węgajty, we wsi Węgajty, a także we wsiach Jonkowo i Gotki (gmina Jonkowo, województwo warmińsko-mazurskie).

Festiwal zorganizowało Stowarzyszenie „Węgajty” przy współpracy z Gminą Jonkowo i Sołectwem wsi Węgajty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Funduszu Aktywizacji Teatralnej; Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie; Powiatu Olsztyn; Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zrealizowano w ramach stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Strona Stowarzyszenia „Węgajty”: www.teatrwegajty.art.pl

 

Zdjęcia: Darek Kondefer
Tekst: Dorota Suwalska

Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.mediateka.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.