ZNAJDŹ W SERWISIE

Warszawa ma Centrum Wielokulturowe

Centrum Wielokulturowe na rogu Jagiellońskiej i placu Hallera. Fot.: Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
ZDJĘCIA
Centrum Wielokulturowe na rogu Jagiellońskiej i placu Hallera. Fot.: Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Karolina Malczyk z Centrum Komunikacji Społecznej oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy podczas oficjalnego otwarcia Centrum Wielokulturowego. Fot.: Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Fot. Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Fot. Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Fot. Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Fot. Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Fot. Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl
Stanisław z Polski i Emilio z Brazylii. Fot. Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl

Po prawej stronie Wisły, na rogu Jagiellońskiej i placu Hallera powstało Centrum Wielokulturowe. Liczy 600 metrów kwadratowych i zostało zaprojektowane tak, by wykorzystać tę przestrzeń jak najlepiej.

– Urzędnicy razem z cudzoziemcami i przedstawicielami organizacjami pozarządowych wspólnie rysowali metr po metrze. Ta przestrzeń początkowo była zupełnie inna. Nie była na przykład dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówiła Karolina Malczyk, pełnomocniczka Prezydent m.st. Warszawy ds. Równego Traktowania, podczas oficjalnego otwarcia. Centrum Wielokulturowe powstawało latami. Pierwsze rozmowy o potrzebie stworzenia takiego miejsca rozpoczęły się w 2008 roku. –  Namawiano wtedy urzędników, aby Warszawa stała się pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało wielokulturowe centrum – wspominała Karolina Malczyk.  

– Myślę, że Polacy to naród, który w szczególności powinien być otwarty na cudzoziemców, ponieważ sami w różnych okresach emigrowaliśmy do innych krajów. Ale, jak wynika z badań, musimy jeszcze nad tą otwartością popracować. Dlatego cieszę się, że powstało w Warszawie takie miejsce – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Tekst i foto: Rafał Gębura, warszawa.ngo.pl

Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.mediateka.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.